کودک و تبلیغات؛ به بهانه روز جهانی کودک

شانزدهم مهرماه در کشور، روز جهانی کودک نامگذاری شده است. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم مطلبی برایتان آماده کنیم که به حیطه کودک بی ارتباط نباشد.

کودکان بخش دوست داشتنی هر چیزی هستند. هر کاری هم که در حوزه کودک انجام می شود برای دست اندرکارانش شیرین و دوست داشتنی خواهد بود. انجام فعالیت های تبلیغاتی نیز از این قائده مستثنی نیستند، فرصتی مغتنم برای تبلیغاتچی ها که مدت زمانی را با کودکان و در دنیای آنان سپری کرده و با ذوق آنان ذوق کنند البته به شرطی که خیالشان از سالم بودن محصول راحت باشد و دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشد. هرچند که چند وقتی است صداوسیما از پخش آگهی های بازرگانی برخی مواد غذایی ناسالم مثل چیپس و پفک امتناع می ورزد، البته برخی محصولات هم هستند که قعلا در باکس آگهی تلویزیون جا خوش کرده اند اما با ابلاغ متولیان سلامت جامعه به رسانه ملی، در صف انتظار ممنوع التصویر شدن قرار دارند، این اقدامات صداوسیما هر چند دیرهنگام است اما باز هم جای تقدیر دارد.

تبلیغ برای کودکان

به هر حال موضوع مطلب ما بررسی عوامل جذابیت تبلیغ برای کودکان است. بیاییم کمی خاطره بازی کنیم، خود شما در این لحظه کدام آگهی های تلویزیونی کودکانه را به یاد می آورید؟ منظورمان بیشتر آگهی هایی است که در سالهای دور، در دوره کودکی و نوجوانی مشاهده کرده اید و برایتان جذاب بوده اند. فکر می کنم همه ما حداقل چندتایی در ذهن داریم، این طور نیست؟

در اینجا شاید بد نباشد به برخی از آنها اشاره کنیم:

حتما همه شما تبلیغ قدیمی بستنی میهن را به خاطر دارید همان تبلیغ دوست داشتنی که با دیالوگ کوتاهش “کجا رفتی…” و انیمیشن ساده اش در ذهن بسیاری از بچه های دهه شسصت و پنجاه ماندگار شده است. نوستالوژی که اخیرا میهن باز هم از آن بهره گرفته و از ظرفیت های آن استفاده کرده است.

تیزر تبلیغاتی بستنی میهن – مامان جون بستنیش خوشمزه تره

تبلیغ دیگری که شاید آن را به یاد داشته باشید تبلیغ پوشک مای بی بی است انیمیشن موزیکالی که در زمان خودش به خوبی مورد توجه مخاطبین بزرگ و کوچک قرار گرفت.

تبلیغ شامپو گلرنگ در دهه هفتاد که دیگر از آن خاطره انگیزهای شاخص است به نحوی که اگر تصویری از آن به خاطر نیاورید ترانه اش را حتما به خاطر می آورید: “…گل گل گل…گل از همه رنگ…”. آگهی و ترانه ای که امروزه جزو میراث ناملموس برند شده است و گلرنگ به انحای مختلف از آن استفاده می کند.

راستی تا یادمان نرفته خوب است از آگهی های تبلیغاتی کودکانه آریا نیز ذکری به میان آید؛ آگهی های موزیکال زیبایی که به خوبی از تلفیق تکنیک های رئال و انیمیشن بهره گرفته است. آریا برند داخلی باسابقه در زمینه تولید محصولات سرگرمی و نوشت افزار کودکان است؛ برندی کودکانه با آگهی هایی کودکانه !

لوازم تحریر و محصولات آموزشی آریا

همین طور که در میان آگهی های تلویزیونی خاطره انگیز و کودکانه چرخی می زنیم باید ببینیم چه عناصری در ساخت یک تیزر تبلیغاتی برای کودکان باید رعایت شود تا آن را جذاب و دوست داشتنی و در گذز زمان ماندگار سازد. البته این درست است که آگهی های تبلیغاتی فرزند زمان و شرایط هستند و ماندگاری برخی تیزرها در ذهن ما نشان از کیفیت ساخت و محتوا ندارد. برای نمونه همین تیزرهایی که با هم مرور کردیم شاید در یک دوره زمانی دیگر چندان مورد توجه قرار نمی گرفتند. اما به هر حال برخی موارد کلی را می توان برشمرد که در هر زمانی باعث جذب کودکان می شوند.

به نظر می رسد تبلیغات جذاب و ماندگار این ویژگی ها را داشته باشند:

علایق کودکان را به درستی درک کرده اند

به صورت کلی و پیش از ساخت اگهی باید علایق کودکان شناسایی شود برای نمونه کودکان بین هشت تا ده سال، اغلب به تفریح و سرگرمی علاقمندند و به کمک راه هایی مثل روایت یک داستان می توان توجه آنان را جلب کرد.

پس زبان کودکان باید گشاد

در برخی آگهی‌های تلویزیونی که قرار است محسولی برای کودکان معرفی شود اشتباها مادر و پدر هدف قرار می گیرند. نباید به کودک به چشم بزرگسالان کوچک نگاه کرد. یک آگهی کودکانه جذاب باید به زبان خود کودکان سخن بگوید در غیر اینصورت نمی تواند توجه کودک را به خود جلب کند.

برای ارتباط راحتتر با کودک:

  • پیام بایستی ساده، قابل فهم و قابل مقایسه باشد
  • تکرار کردن پیام باعث جذب کودک می شود
  • انتخاب موضوعات طنز و قابل تخیل باعث به خاطرسپردن آگهی توسط کودک می شود

خلق جذابیتهای شنیداری

اجزای مختلف موسیقی از ریتم و ملودی و ترانه تاثیر خوبی روی کودکان به جا می گذارد به ویژه اگر شاد در عین حال ساده باشند از تاثیر نریشن و شعار جذاب و در عین حال قابل یادآوری برای کودکان هم نباید غافل شد

جذابیت های بصری خوبی دارند

کودکان به کلام و موسیقی توجه زیادی نشان می دهند اما  استفاده از تصاویر و رنگهای شاد و متحرک نیز می تواند به تاثیر آنها بیافزاید.

از مسکات ها و کاراکترها استفاده می کنند

 استفاده از شخصیت های کارتونی یا رئال که تصویری جذاب و دوست داشتنی از برند و محصولاتش می سازد.

موقعیت ها و  شرایط آشنایی برای کودکان دارند

موقعیت ها و  شرایط آشنا به کودکان حس همزادپنداری و اطمینان می دهد. همچنین به تصویر کشیدن موقعیتهایی که در آن کودکان شادند و با یکدیگر در تعامل و ارتباط اند، به کودکان حس اعتماد می بخشد

پدر و مادرها نادیده گرفته نمی شوند

یک تبلیغ واقعا جذاب برای کودکان تبلیغی است که بتواند هم نظر کودکان و هم نظر پدر و مادرها را به خود جلب کند. به ویژه که در بسیاری از موارد تصمیم گیرنده اصلی خرید، هنوز هم والدین هستند.