چه چیزهایی باید از قبل از قرارداد با یک آژانس تبلیغاتی دیجیتال بدانید؟

اگر شما به دنبال آژانسی برای کمک به بازاریابی دیجیتال سازمانتان هستید، قبل از اینکه بخواهید زمانتان را بگذارید و سرمایه گزاری را آغاز کنید باید بدانید کدام آژانس بازاریابی دیچیتال، عملکرد بهتری در این عرصه ارائه می‌دهد پس این مقاله را دنبال کنید تا در این خصوص شما را راهنمایی نماییم.

چگونه شریک تجاری خوبی انتخاب کنیم ؟

ما لیستی از مهمترین سوال‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا قبل از هرگونه اقدام در خصوص بازاریابی آنلاین، از آن شرکت یا آژانس تبلیغاتی بپرسید. این سوالات به شما کمک می‌کند تا دید بهتری داشته باشید و قبل از اینکه استراتژی بازاریابی خود را پیش ببرید با فهمیدن فاکتورهای کلیدی، راه دراز مدت موفقیت را همراه با سازمانی معتبر تجربه کنید.

چرا قصد دارید با آژانس دیجیتالی همکاری کنید؟

مکالمه با مشتریان آینده نگری که درک دقیقی از آن چه می‌خواهند دارند و قصد شروع کمپین های بازاریابی دیجتال دارند بسیار لذت بخش است. زیرا به سادگی می‌توانید در مورد انگیزه رشد، نقاط عطف و روش های بازایابی نوین با استفاده از رویکرد بازار صحبت کنید.

دلیل شما برای انتخاب یک آژانس بازاریابی می‌تواند به طور ساده برای آزاد شدن زمان و منابع‌تان (نیروی انسانی و تجهیزات) باشد، تا تمرکز بیشتری بر روی کسب و کارتان داشته باشید; و یا به طور پیچیده‌تر شما به عنوان یک CMO (مدیر اصل بخش بازاریابی شرکتتان) می‌توانید شکاف بین بخش‌های بازاریابی سازمانتان را پیدا کنید و با کمک یک آژانس آنها را پر کنید. به طور کلی استخدام یک آژانس دیجیتال خارجی (OUT Source) می‌تواند از استخدام افراد جدید جلوگیری کنند و در نتیجه موجب کاهش هزینه‌ها شود.

 

چالش اصلی بازاریابی دیجیتال چیست؟

آیا موارد زیر برایتان خیلی آشنا است؟

 • شما بازدید کنندگانی دریافت می‌کنید اما آن‌ها تبدیل به مشتری نمی‌شوند و خرید صورت نمی‌گیرد.
 • شما محتوای خوبی تولید می‌کنید، اما تخصص SEO ندارید و نمی‌توانید در نتایج جستجو باشید.
 • شما تیمی از بازاریابان و فروشندگان در اختیار دارد، اما نمی‌توانید آنها را برای فروش بیشتر هدایت کنید.

اگر شما چنین شرایطی دارید پس شما تنها نیستید، معمولاً در این موارد به شما پیشنهاد می‌شود تا بهبودی در وب‌سایت خود داشته باشید. و سازمانی که رویکرد مناسبی در خصوص نقاط درد (برای مثال ۳ نکته بالا) به شما بدهد استخدام می‌شود.

نیاز نیست که شما خود را محدود به یک چالش بازاریابی کنید، اگر شما با یک آژانس بازاریابی دیجیتال فول سرویس طرف هستید می‌توانید ایده‌های جدید و خدمات جدیدی را دنبال کنید تا به هدفتان نزدیک تر باشد. (برای مثال وایرال کردن ویدیو در شبکه های اجتماعی)

 

آیا سعی کرده‌اید نقاط درد را کاهش دهید؟ اگر چنین است چگونه؟

معمولاً داستان مشابه‌ای می‌شنویم، شخصی را برای کار در خانه استخدام کرده‌اید و  او نمی‌داند دقیقا چه کار انجام ‌دهد و این کار را بدتر می‌کند. و یا فرد می‌داند چه کار انجام می‌دهد اما نیاز به منابعی برای رسیدن به اهداف شرکت دارد.

دانستن اینکه شما در گذشته با چه اشخاص و یا چه آژانس‌هایی همکاری کرده‌اید و آنها چه رویکردی داشته‌اند و اثر بخشی آنها در این تلاش ها چه بوده است (چه خوب و چه بد) قطعاً به مرحله بعد کار کمک خواهد کرد.

 

طبق گزارشی ورکشاپی که ۵ سال پیش برگزاری شد سوالی از شرکت کنندگان با عنوان “چه تعداد از شما محتوای بازاریابی را می‌شناسید؟” پرسیده شد و فقط ۵۰% افراد دستشان را بالا بردند. اما امروز تقریباً همه شناخت خوبی نسبت به بازاریابی محتوا دارند اما وقتی سوال می‌کنیم “چه تعداد از شما تجربه موفقی را از بازاریابی دیجیتال در سال اخیر داشته اید؟” دست‌هایی که بالا رفته بود پایین می‌آید. نتیجه این نکته این است که اکثر بازاریابان و صاحبان کسب و کار به اهمیت محتوا، تبلیغات و سئو پی برده‌اند، اما نمی‌دانند چگونه می‌توانند از آنها استفاده کنند تا در تجارت خود موفق شوند.

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

آیا شما فقط در یک منطقه خاص جغرافیایی فعالیت می‌کنید؟ آیا مشتریان شما بیشتر در خانه هستند؟ آیا آنها به طور انحصاری از تلفن‌های هوشمند برای جستجو استفاده می‌کنند؟

آژانس‌های ارزشمند باید قادر به ایجاد شخصیت برای شما باشند، اما شما باید به طور حرفه‌ای مخاطبان خود را بشناسید با درک این موضوع توسط آژانس، مشخص می‌شود که چه کسانی باید مورد هدف قرار گیرند و این اشخاص وقت خود را در کجای فضای دیجیتال می‌گذارند و چه چیزی باعث انگیزه آنها برای تبدیل شدن به مشتری می‌شود.

با استناد به گوگل، به طور میانگین مخاطب شما زمانی مشتری می‌شود که ۶۸% درصد از مسیر خود را طی کرده باشد. این بدین معنی است شما با تولید محتوا مناسب و هدایت درست مخاطب و تبلیغ در زمان مناسب‌ می‌توانید آنها را ترغیب به خرید کنید. با درک مخاطبان هدف و ارائه استراتژی مناسب در این مسیر می‌توانید کسب و کار خود را بسیار رشد دهید.

رقبای خود را چقدر می‌شناسید؟

وقتی سخن از بازاریابی دیجیتال به میان می‌آید، ما در مورد رقبای کسب و کار داخل خیابان و محصولات آنها صحبت نمی‌کنیم، بلکه وب سایت آنها و شبکه های اجتماعی آنها بررسی می‌شود و میزان ترافیک آنها و نحوه هدایت مشتریان آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. (البته ممکن است این رقیبان همان رقیبان شما در خیابان ها هم باشند)

قبل از اینکه هر آژانس بتواند یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موفق ایجاد کند باید بداند که چه کسانی شما را در گوگل برتر می‌کنند و لغات و کلمات کلیدی که می‌تواند خدمات و یا محصولات شما را در صفحه اول گوگل نمایش دهد کدام‌ها هستند.

 • آیا رقبای شما نسبت به شما در زمینه آنلاین بهتر هستند؟
 • رقیبان شما چگونه با مخاطبشان ارتباط برقرار می‌کنند؟
 • آیا وقتی شما اسم خودتان را سرچ می‌کنید رقیبتان در گوگل تبلیغات کرده است؟

با تجزیه و تحلیل رفتار رقبا می‌توان راه کاری برای بهتر انجام دادن کارها پیدا نمود.

از چه ابزارهای بازاریابی استفاده می‌کنید؟

ابزار به معنی پلت فرمی است که به شما جهت جمع آوری داده ها کمک می‌کند. تا بر این اساس بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید و تخمین های ساده و نادرست را رها کنید. برخی ابزار ها مانند:

 • گوگل آنالایتیکز
 • گوگل ادوردز
 • SalesForce
 • InfusionSoft
 • Hubspot
 • Marketo
 • و صدها ابزار دیگر

دسترسی به داده ها و ابزارها در طول فرآیند می‌تواند منجر به توصیه‌های بسیار آگاهانه شود. آژانس‌ها به دنبال این دسترسی خواهند رفت و دانستن آنچه که در این فرآیند رخ می‌دهد به آنها خیلی کمک می‌کند.

 

آیا اهداف خاصی برای بازاریابی دارید؟

به عنوان یک سازمان باید مشخص کنید که اهداف مورد نظر شما چگونه است؟ و چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید. این اهداف معمولاً مبهم است و آژانس خوب به پرسیدن سوال ادامه می‌دهد تا به هدف نهایی شما برسد. برای مثال شکل زیر نشان دهنده این ارتباط بین آژانس و سازمان شما است:

 

این سوالات برای نگرانی شما نیست بلکه پشت این سوالات تفکری است تا با پرسیدن “چرا؟”، آژانس قادر به درک آنچه میخواهید باشد و توصیه‌ای را بر اساس این داده‌ها به شما بدهد. همچنین به سازمانها کمک می‌کند تا بتوانند دوره‌ای زمانی برای رسیدن به اهداف تعیین کنند. به عنوان مثال: فرض کنید هدف اصلی شما این است که مقداری خاص و یا درصدی افزایش در ترافیک سایت داشته باشید. با دانستن این موضوع که این هدف برای پایان سال است، آن را به دوره های سه ماهه تقسیم می‌کنند و هر دوره با سه ماهه قبل مقایسه می‌شود تا میزان برآورده شدن انتظارات، سنجیده شود.

آیا با شاخص عملکرد کلیدی (KPI) بر سازمان خود نظارت می‌کنید؟

برای برخی سازمانها KPI هایی مانند “زمان پاسخ مشتری” و برخی دیگری “رسیدن به هدف از پیش تعیین شده” مهم است. اگر انتظارات خاصی دارید از سطح توانایی آژانس خود مطمئن شوید و از معیارهایی که برایتان مهم است گزارش تهیه کنید. مانند:

 • میانگین هزینه برای هر مسیر
 • میانگین هزینه برای هر نرخ تبدیل
 • میانگین زمان برای هر نرخ تبدیل
 • ارزش مادام‌العمر مشتری

این اطلاعات ( و بسیاری معیارهای دیگر) باید قبل از هر چیزی با آژانس به اشتراک گذاشته شود تا استراتژی به درستی تعیین شود. و میزان اثر بخشی آن را اندازه گیری نمایند و میزان برآورده شدن انتظارات سازمان را، توسط آژانس سنجید.

بودجه شما برای بازاریابی دیجیتال چقدر است؟

بله این سوال بسیار مهم است و هر آژانسی دوست دارد آن را بداند اما سازمانها معمولا دوست ندارند آن را فاش کنند. باید به اینکه توجه داشته که آژانس ها بسته به بودجه شما استراتژی می‌دهند و این بودجه هر چی بیشتر باشد قطعا آژانس هزینه بیشتری می‌کند و نتایج مثبت تر می‌شوند. هنگامی که اهداف، جدول زمانی و بودجه مان را درک کنیم، می‌توانیم یک استراتژی سفارشی برای رسیدن به آن اهداف در مدت زمان تعیین شده طراحی کنیم.

همه آژانس های برای شرکت ها سود آور هستند اما بسیار مهم است که شریکی صادق برای رسیدن به اهداف پیدا کنید. اما می‌توان شرکتی جایگزین داشت تا در برخی مواقع و در کمپین های کوتاه مدت با آنها همکاری نمود.

By |2019-04-06T15:47:11+04:30آوریل 6th, 2019|تبلیغات تجاری|۰ Comments